Aktuality

Navštivte nás také
na facebooku!

Kontakt

Aleš Kohoutek
+420 603 538 858
alex61@seznam.cz

Radim Zajíček
+420 603 546 556
radim.zajicek@centrum.cz

více

Sponzor

sponzorO souboru

Formani působí při T.J. Sokol Slatiňany a spolupracují s městem Slatiňany. Soubor zpracovává písně, tance a zvyky z Východních Čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka. Členové souboru jsou většinou zkušení muzikanti a tanečníci, kteří se věnují lidovému umění již více jak dvě desítky let a reprezentovali východočeský region na mnoha mezinárodních festivalech v Čechách i v zahraničí.

Můžeme nabídnout bloky regionálních písní a tanců od 10 – 120 minut i celovečerní taneční zábavu s předtančením, výukou lidových tanců a tanečními zábavami a soutěžemi. Mimo tradiční písně a tance z regionu má soubor připraveny i vánoční programy s koledami, živým betlémem či vánočními písněmi barokních kancionálů.

Při představování průřezu tvorby ze svého regionu je zajímavé pozorovat, jak se mění nálada jednotlivých písniček a tanců a také jak si dokážou i jinak křehké dívčiny pořádně „vejsknout“ a nenechat se jen tak dostat z kola ven. Samozřejmě že vedle sousedských, obkročáků či skočné nechybějí ani oblíbené mateníky v různých úpravách a choreografiích, při kterých se vydovádí jak muzikanti tak i tanečníci. Těmito tanci byl region Chrudimska-Nasavrcka vyhlášen. Formani pracují s tanečním materiálem jak v základních formách, tak i v komponovaných celcích. Drží se též pravidla, že zpěv patří neoddělitelně k lidovému projevu a že předzpěv patří k tanci a tanečníkovi tak jako boty. Vše naživo a pěkně od podlahy a proto zdráva buď muziko !

Muziku souboru tvoří 10 muzikantů pod vedením primášky Heleny Kohoutkové, taneční část souboru tvoří 8 tanečních párů pod vedením Aleše Kohoutka a Stanislavy Sejkorové. Organizační vedoucí souboru je Radim Zajíček.

Naše mladé naděje vyrůstají v Dětském folklórním souboru Sejkorky, který působí rovněž ve Slatiňanech

Národopisný soubor Formani zpracovává písně, tance a zvyky z Východních Čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka.

Historie

Soubor vznikl v roce 2004 (oficiální založení občanského sdružení … )

Ale skutečné počátky se datují mnohem, mnohem dříve.

Památného dne … se sešlo v Zaječicích několik nadšených lidí a pod Osvětovou besedou hráli a zpívali. A pak jejich vedoucí Helenka potkala Aleše, který tancoval v Lipce (líheň to mnoha tanečníků a muzikantů), a vznikl folklorní soubor Kohoutek.

Po mnoha letech se ti starší rozhodli jít vlastní cestou, přibrali bývalé kamarády z Lipky a dnes je tu parta lidí, kteří hrají, zpívají a tancují pro radost.

česká verze aktualizována 4. prosince 2011 design Jan Pachol 2010